Nie godzimy się na eksmisje na bruk

with Brak komentarzy

Logo Stowarzyszenia Lepszy GdańsW dniu 24 stycznia 2019 r. nasi przyjaciele z Ruch Sprawiedliwości Społecznej wraz z przedstawicielami/kami partii Razem Polska Partia Socjalistyczna (PPS) Studencki Komitet Antyfaszystowski – UG uczestniczyli w proteście przeciwko wprowadzeniu w posiadanie nowego właściciela lokalu przy ul. Szerokiej 22/23 w Gdańsku, który nabył nieruchomość wraz z lokatorami na licytacji komorniczej. W lokalu przebywa ciężko chory Pan Marek – syn zlicytowanej właścicielki lokalu z ciężko chorą partnerką – Panią Anną.

Działania aktywistów stanowiły wyraz solidarności z lokatorami i wsparcie ich w trudnej sytuacji, ale również protest przeciwko niewłaściwej praktyce organów egzekucyjnych, które twierdzą, że w takiej sytuacji nie przeprowadzają egzekucji, ale umożliwiają właścicielowi jedynie wejście do lokalu. Sama procedura sprowadza się do wymiany zamków w drzwiach i przekazaniu kluczy właścicielowi oraz lokatorom, ale konsekwencje są poważniejsze. Po pierwsze, nie obowiązują wtedy przepisy o ochronie lokatorów. Po drugie, lokator zostaje sam na sam z nowym właścicielem, który podejmuje często działania mające wymusić dobrowolna wyprowadzkę (dokwaterowanie obcych osób, remont). Mamy więc wstęp do eksmisji na bruk, w tym konkretnym przypadku w okresie zimowym.

Takie działanie nowych właścicieli i komorników narusza nie tylko zasady współżycia społecznego i ogólne poczucie sprawiedliwości, które mówi nam, że nie wolno eksmitować ludzi przy temperaturze -7 stopni na zewnątrz, ale stanowi również obejście przepisów o ochronie lokatorów.

Przedstawiciele organizacji wystosowali do władz Gdańska prośbę o interwencję w tej sprawie i szybkie rozpatrzenie wniosku p. Anny i p. Marka o przyznanie lokalu socjalnego. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc nadzwyczajne powinno być działania urzędników ratusza. Niech Gdańsk będzie miastem bez eksmisji na bruk.

Kolejna próba eksmisji w dniu 4 lutego o godz.: 9:00

Tymczasem, w najbliższych dniach aktywiści miejscy ruchu społecznego Lepszy Gdańsk będą rozmawiać z przedstawicielami gdańskiego magistratu o rozwiązaniach systemowych. Warto przypomnieć, że punkt o zakazie eksmisji na bruk i zdecydowanej rozbudowie mieszkalnictwa socjalnego, stanowił jeden z warunków poparcia dla kandydatury Pawła Adamowicza w II turze jesiennych wyborów samorządowych. Głęboko wierzymy, że miasto wolności i solidarności musi być najbardziej solidarne z mieszkańcami wykluczonymi, 

fot. Martyna Niećko via Studencki Komitet Antyfaszystowski – UG